ISC Kariyer

Yeni Mezunlar İçin Mülakat Tüyoları

Yeni Mezunlar İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Etmeli

İnsan Kaynakları denilince birçok kişi tarafından merak edilen ilk konulardan biri her zaman işe alımın nasıl yapıldığı olmuştur. İş hayatındaki hemen hemen herkes için mülakat süreci biraz heyecan vericidir. Üniversiteden yeni mezun olan adaylar içinse bu süreç biraz daha bilinmezliklerle doludur. Birçok yeni mezunumuz eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına hızlı ve emin adımlarla başlamak ister. Modernleşen ve teknoloji ile iç içe olmaya başlayan bu yeni dünyanın bize sunduğu fırsatlardan yararlanmak bu aşamada yeni mezunların işine çok yarayacaktır. Mülakat sürecinde dikkat etmeniz gereken birkaç adım bulunuyor. Aşağıda sizler için işinize yarayacak bu adımları derledik.

Etkili Özgeçmiş

CV’nizi profesyonel bir şekilde oluşturun. Düzgün ve yalın bir formatta olmasına özen gösterin.

Araştırma Yapın

Mülakat öncesi başvurduğunuz şirket hakkında araştırma yaparak sunduğu hizmetler, müşterileri ve rakipleriyle ilgili bilgi edinin.

Görüşmeye Zamanında Katılın ve Online Görüşme Platformlarını Önceden Deneyin

Mülakat saatinden en az 5-10 dakika önce bağlanmak sizin için avantaj sağlayacaktır. Görüşmeyi yapacağınız platformu bilgisayarınıza indirmek, ya da indirilemeyen bir platform ise önceden bağlanıp denemek teknik bir aksaklık yaşamanızın önüne geçecektir.

Dış Görünüşünüze Önem Verin

Mülakatlarda ilk izlenim her zaman çok önemlidir. Yeni mezun olarak karşınızdaki işe alımcıya bu sürece özen gösterdiğinizi hissettirin.

Hangi Pozisyona Başvurduğunuzu Unutmayın

Birçok yeni mezun birden fazla pozisyona başvuruda bulunduğu için görüşme esnasında hangi pozisyon için görüşme sağladığını unutabiliyor ve bu durum işe alım uzmanı tarafından olumsuz karşılanıyor. Pozisyona ne kadar istekli ve uygun olduğunuzu karşınızdaki kişiye hissettirin. Aynı zamanda başvurduğunuz pozisyonda hangi özellikle aranıyor ve sizin hangi özelliklerini bunlarla örtüşüyor bu noktalara değinerek işe alımcı gözünde avantaj sağlayabilirsiniz.

 

 

İstekli ve Enerjik Görünün

Mülakat esnasında dürüst, samimi ve kurumsal bir üslup kullanmaya özen gösterin. Pozisyona karşı olan isteğiniz ve motivasyonunuzu karşı tarafa hissettirin.

Cevaplarınızı Kısa ve Net Tutun

Dengeyi bulmaya özen gösterin. Sorulan soruya uzun dakikalar cevap vermek karşınızdakilere konuşma fırsatı tanımamak işe alım uzmanı açısından yorucu ve olumsuz karşılanabilir.

Sormak İstediğiniz Soruları Önceden Planlayın

Görüşülen pozisyon ve firma hakkında kafanıza takılan sorular var ise mutlaka öncesinde hazırlık yapın. Aynı zamanda farklı düşünceleri açığa çıkartmak ve pozisyon hakkında sorular sormak işe alım uzmanı tarafından role karşı ne kadar istekli ve özenli bir yaklaşımınız olduğunu düşündürecektir.

Mülakatı Yapacak Kişilere Dair Araştırma Yapın

Mülakatlarda İşe Alım Uzmanı dışında birkaç kişi de olabilir. Bu nedenle mülakat öncesi kimlerle görüşeceğinizi öğrenmeniz size avantaj sağlayacaktır. Eğer mülakat online olarak yapılacaksa davetin sizden başka kimlere gittiğini teyit ederek öğrenebilirsiniz.